Смартфони стають важливою частиною життя дітей — це доступ до ігор, мультфільмів, спілкування та інших розваг. Але відсутність навичок самоконтролю часто призводить до багатогодинного перебування перед екраном, яке не тільки затьмарює живе спілкування, а й негативно позначається на результатах у навчанні та інших заняттях. Повна відмова від гаджетів не розв’язує проблему, краще купити телефон із великим екраном і гарним процесором, який виконуватиме всі необхідні функції й може бути залучений для онлайн-навчання. А контролювати час, проведений у віртуальному світі, допоможуть кілька простих, але ефективних стратегій.
Обмеження часу
Усі пристрої Apple легко об’єднати в єдину екосистему, щоб налаштувати параметри батьківського контролю. Це дасть змогу встановити обмеження на використання певних застосунків — і після закінчення встановленого часу смартфон буде заблоковано. Ліміти можна застосувати для блокування різних функцій, таких як:
- ігри;
- месенджери;
- перегляд відео;
- використання браузера;
- дзвінки.
Додатково можна заборонити здійснювати будь-які покупки в iTunes та App Store, щоб дитина випадково не списала значні суми з батьківської картки.
Аналогічні обмеження доступні на пристроях Android, але для цього знадобиться встановлення сторонніх застосунків. У Google Play доступні десятки варіантів для ефективного батьківського контролю.
Розклад екранного часу
Щоб дитина розуміла заборони та дотримувалася їх без образ і скандалів, корисно чітко прописати періоди, коли вона може користуватися смартфоном. Інтервали для використання пристрою мають бути розподілені протягом дня:
- вранці;
- після школи;
- ввечері перед сном.
Варто намалювати та спільно заповнити таблицю, в якій зафіксовано всі часові проміжки. Це дасть змогу пояснити кожну заборону та обговорити нюанси: у вихідні смартфон може бути доступним довше, а в будні дні — тільки після виконання домашнього завдання. Важливо обмежити ігри та перегляд відео за годину до сну, що позитивно позначиться на якості відпочинку.
Альтернативні заняття
Сучасні діти, які практично з народження отримують у руки гаджети, абсолютно не знають, чим себе зайняти без спланованої, видовищної гри у смартфоні. Важливо придумати захопливі варіанти проведення часу, які допоможуть замінити час, проведений перед екраном. Це може бути:
- заняття спортом;
- малювання;
- рукоділля;
- прогулянки на вулиці;
- конструювання з Lego.
Батькам теж доведеться взяти участь у спільному дозвіллі, але поступово дитина навчиться розважати себе самостійно. Важливо заохочувати активний спосіб життя та різноманітні захоплення.
Бути прикладом
Головне — не встановлювати правила використання смартфона, яких не здатні дотримуватися дорослі. Інакше будь-які заборони будуть спричиняти активний протест: якщо мама й тато проводять години перед екраном, то й дитина чинитиме так само. А обмеження власного екранного часу допоможе продемонструвати важливість балансу між онлайн- та офлайн-активностями.